Brugge Bira Müzesi!

Bira Müzesi!

 

Herkese merhabalar. Bugün Brugge ile ilgili son yazımızı sizlerle paylaşıyor olacağız.  Brugge ile ilgili diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.  Bugünkü yazımızda size Brugge’de bulunan Bira Müzesi’nden bahsedeceğiz. The Bruges Beer (Experience) adıyla anılan müze şehrin tam merkezinde. Belfry’ın tam karşısında bulunan bira müzesinin giriş ücreti ise 9 euro’dan(yaklaşık 41 tl) başlıyor. Eğer bira sizin ilgi alanınıza giriyorsa mutlaka buraya uğramalısınız. Biranın tarihini öğrenmek, yapım sürecini öğrenmek, Belçika’da kaç aile zamanında bira üretmiş gibi entelektüel bira bilginizi geliştirmek istiyorsanız burası tam da aradığınız yer! Yalnız baştan söyleyelim. Eğer 9 euro olan başlangıç fiyatı size de çok geldiyse ve bira da ilgi alanınız içinde yer almıyorsa bu yazının geri kalanını okumayabilirsiniz.  Karar tamamen size kalmış. Hala burdaysanız, başlayalım.

Not: Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz. 🙂

Brugge Bira Müzesi

Belçika’da Biracılık 12. yüzyıla kadar gitmektedir. Tarihi ilk haçlı seferlerine kadar giden bira, Katolik Kilise’sinin izniyle yardım toplama yöntemiyle satılmış. Nispeten o zamanlar sahip olduğu düşük alkol oranıyla içme suyunun yerine bir alternatif haline gelmiş. Sebebi ise o zamanlar içme sularının hijyenik olmamasıymış… Geleneksel bira yöntemleri ise manastırın gözetiminde gelecek 7 yüzyıl boyunca gelişmiş. Belçika’da bira üreten manastırlar, Fransız Devrimiyle birlikte kaçan keşişler tarafından işgal edilmiş ve ilk Trappist bira fabrikası devrimden tam 50 yıl sonra üretime geçmiştir.  Bu bira sadece keşişlere özelmiş ve ”karanlık ve tatlı” olarak tanımlanmış. İlk bira ise 1 Haziran 1861’de satılmış.

Günümüzde ise büyükten küçüğe doğru 180’den fazla bira fabrikası vardır. UNESCO, 2016’da insanlığın maddi olmayan kültürel mirası listesinde “Belçika bira kültürünü” de yazmıştır. Belçika’da şu an üretimde olan 20’den fazla bira çeşidi vardır ve her birinin yapımı diğerinden farklıdır. Ortalama olarak, Belçikalılar her yıl 84 litre bira içiyor ve 1900’lerde 200 litre olan seviyeden buralara düşüyor.  Çoğu bira kutudan ziyade şişelerden satın alınır veya sunulur ve neredeyse her bir stilin kendine özgü benzersiz şekilde şekillendirilmiş camı veya diğer içme şişeleri bulunur. Belçikalılar doğru camın kullanılmasının biranın lezzetini arttırdığını düşünmektedir.

 

Bruges Beer Experience

 

Bu müzenin diğer müzelerden genel olarak bir farkı var.  İçeri girdiğinizde elinize bir tablet ve bir kulaklık veriliyor. Bu ekipmanlar sayesinde interaktif bir şekilde müzeyi gezebiliyor ve uygulamanın içinde bulunan çeşitli quizlerle bilgilerinizi test edebiliyorsunuz. Yani fiziksel olarak eskiye dair çok fazla bir şey göremiyorsunuz tarihini öğrenirken. QR kodunu okutup, kulaklıktan bilgileri dinliyorsunuz. Tabii bu sadece tarihçe kısmında ağır basıyor. Üretim kısmında gezerken bu sefer üretim araçlarını da görebiliyorsunuz. Bu açıdan burayı müze yerine sergiye benzetebiliriz. Çünkü fiziksel olarak çok fazla bir şey bulunmuyor. Her şey dijital altyapıyla size sunuluyor.  Şu anda da zaten tanıtımını ”An interactive beer experience on the market square of Bruges, where an iPad mini takes you deep into the world of beer!” diye yapıyorlar. “Bunları da internetten öğrenirim gitmeme gerek yokmuş” derseniz de gitmeyebilirsiniz. Bu size kalmış. Bunların dışında bira çeşitlerini tadabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bir bar’ı da bulunuyor. Giriş ücretsiz. Fakat bilet alırken bira tadımlı seçenekler de mevcut. Eğer uygunsa bunu da seçebilirsiniz veya normal bilet alıp dışarıda veya bar’da biranızı içebilirsiniz.  Eğer bira tarihi hakkında bilgilenmek veya bilginizi tazelemek istiyorsanız bu müzeye mutlaka uğrayın derim.  İlgililerinizi gerçekten üzmeyecek bir tercih olacaktır. Daha fazla bilgiye ulaşmak için bu linkten TripAdvisor yorumlarına da bakabilirsiniz. Fotoğrafların sonunda da müzenin internet sayfası linkini bulabilirsiniz.

 

Müze’de karşılaştığımız çeşit çeşit biralar.

 

Müzeden bir kesit…

 

Belçika’da her şehrin kendisine ait en az 1 tane bira markası vardır.

 

Bira üretiminde kullanılan bir makine…

 

Eski bira fıçıları…

 

Michael Jackson’ın  Belçika Birası hakkında yazdığı  kitap…. Merak etmeyin bu o Michael değil 🙂 Biz de bilmiyorduk… 🙂

Evet coologger okurları… Bir yazının daha sonuna geldik. The Bruges Beer Experience’ın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.  Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın…

Brugge Gezi Rehberi İlk Bölüm

Brugge’de (Brugge Gezi Rehberi)

Brugge Gezi Rehberi İkinci Bölüm

Brugge’de Gezilecek Yerler! (Şehrin Ortasında Bir Senfoni)

 

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!