Brugge’de Gezilecek Yerler! (Şehrin Ortasında Bir Senfoni)

Şehrin Ortasında Bir Senfoni ( Brugge 2. Kısım)

 

Evet arkadaşlar yazımızın ikinci kısmına hoş geldiniz. Bugün Brugge şehir merkezinde ne yenir, ne içilir ve nerede gezilir sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Şimdiden güzel bir yolculuk olacağına eminiz. Keyifli okumalar!

 

Gezilecek Yerler  103

 

Brugge’ün tarihi meşhur. Tarih sayfalarında ilk olarak 840’lı yıllarda ortaya çıktığını öğreniyoruz. Bu da şehrin genel tarihini ve görünümünü pekiştirecek türden bir bilgi. Zaten şehirde gezmeye başladığınızda bunu siz de farkediyorsunuz. Hadi başlayalım!

Not: Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz. 🙂

 

The Markt ( Pazar Alanı)

Bruges’ün Markt’ı (Pazar Meydanı) şehrin kalbinde bulunuyor ve yaklaşık 1 hektarlık (10000 m2) bir alanı kapsıyor. 1995’te Markt tamamen yenilenmiştir. Meydandaki park yeri kaldırılmış trafiksiz alan açılmıştır. Mimariye bakıcak olursak 19. Yy. gotik mimarisi ağır basmaktadır. Orijinalliğin korunduğu Markt’ın merkezinde Jan Breydel ve Pieter de Coninck’in heykelleri durmaktadır. Ayrıca burada faytonlara binerek şehri de turlayabilirsiniz. Markt’ın çevresinde çeşitli kafeler ve restorantlar da mevcut. Bunlardan bir tanesine oturarak manzarayı ve en önemlisi de Belfy’ı dinleyebilirsiniz!

 

 

The Markt

 

 

Alandaki faytonlarla birlikte şehri gezebilirsiniz.
Belfry of Bruges ( Brugge Çan Kulesi)

 

 

Brugge kentinin tam ortasında yer alan çan kulesi tarihi ve heybetiyle karşımızda duruyor. Şehrin sembollerinden olan bu kule eskiden belediye arşivlerine ve şehir hazinesine, daha sonra da yangınları ve diğer tehlikeleri tespit etmek için gözlemevi görevi görmüştür.  366 tane merdivene ve 83 metre yüksekliğe sahip olan bu çan kulesi 1240 yılında inşa etmiş ve giriş ücreti de 10 Euro olarak belirlenmiş. Kulenin tepesinde  ilk yapıldığında 35 tane çan varken günümüzde bu sayı 47’ye ulaşmış ve 27,5 ton ağırlığıyla da gücünü göstermiştir. Ayrıca  eskiden kuledeki çan; yangın alarmları, çalışma saatleri, toplumsal, siyasi ve dini etkinliklerin saatini duyurarak, şehir sakinlerinin de hayatını düzenlemiştir.  Ek bilgi olarak bina In Bruges filminin merkezi bir özelliğidir ve  ayrıca Cloud Atlas romanında da kendisinden bahsettirmektedir.  Bu kadar bilgiden sonra şimdi Belfry’a birlikte göz atalım.

 

 

Belfry bütün heybetiyle karşımızda dururken…

 

Belfry’ın içine girdiğimizde bir hol bizi karşılıyor.

 

 

 

Belfry’ın çanları…

 

 

Şehrin kuş bakışı görünümü

 

 

Belfry’da bulunan pusula…

 

 

 

Provinciaal Hof

Provinciaal Hof (Eyalet Mahkemesi), Belçika’nın Bruges kentinde pazarın bulunduğu Neogotik bir yapıdır. Batı Flandre eyaleti hükümetinin eski toplantı yeridir. Bunu da Markt’a gittiğinizde bu bina da ne acaba dememeniz için koyuyorum.

 

Provinciaal Hof

 

 

Yukarıda saydıklarımız dışında aşağıdaki güzellikler de mevcut 🙂

 

 

 

St. Salvator’s Cathedral

 

 

Şehri gezerken çok güzel manzaralarla karşılaşabilirsiniz…

 

 

 

In Bruges filmini izleyenler bu kanalları ve manzarayı bilir 🙂

 

 

Doğal yapılar içimizi ısıtıyor…

 

Nerede Yenir?  104

 

BOCCA

Hayatımda yediğim en güzel pastalardan(makarna) birisini burada yedim. Belçika ve pasta mı demeyin. Gerek lezzeti olsun gerek fiyatı olsun mükemmel bir mekan. Mutlaka gidin, yiyin!

Facebook Linki

 

Oyya

 

Oyya ise waffle ve dondurma yediğimiz bir yerdi. Fiyatları gerçekten ucuzdu fakat lezzeti harikaydı. Eğer yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Ahh o waffle’ın tadı hala damaklarımda…

Facebook Linki

Sizce de çok iyi değil mi?

Evet coologger okurları… Bir yazının daha sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda Bira Müzesine gidecek ve bira tarihini birlikte inceleyeceğiz. Bir sonraki yazıya dek hoşçakalın…

Brugge’de Gezi Rehberinin ilk yazısı için burayı, Brugge Bira Müzesi yazısı için de burayı tıklayınız!

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!