Koningsdag! Kral Günü’nde Bilmeniz Gereken Her Şey! (GÜNCELLENDİ)

Merhabalar sevgili coologger okurları! Bugün Kral Günü’nde Amsterdam‘ı ziyaret edeceğiz!  Oleyyy! 28 Nisan’da Koningsdag a.k.a. Kral Günü’nü kutlayacağız! Ve bu yazı uzun Kral Günü’nde Amsterdam’da hayatta kalmak için size yardımcı olacaktır! Eğer siz de bizim gibi hazırsanız yazımıza başlayalım!

(For English Review please click here.)

1. Kral Günü nedir?

Turunculara göre Kral Günü Festivali, yerli halkı ve turistleri Amsterdam’ın açık hava eğlencesine olan bir davettir.  Sokaklarda, meydanlarda, kanallarda ve bütün Amsterdam’da kısaca her yerde yılın en büyük sokak partisinde Amsterdamlılar eğlencenin doruklarına varırlar. Yılın en büyük sokak partisidir ama coologger’a göre bu öyle bir festival ki toplu taşımayı ücretsiz kullanamayacağınız! bedava bira ve patates kızartması yiyebileceğiniz ve tabiki de rahatça kahvenizi içip, kekinizi yiyebileceğiniz bir gün! Parti modu açık yani 🙂

Ekleme: Kral gününde toplu taşıma ücretsiz değil fakat kontroller de sıkı değil. Burada karar size kalmış. Kimileri ücretsiz olduğunu iddia etse de ücretsiz değil! Bizim hatamız. Dikkatlice okumamız gerekirdi. Özür dileriz.  Ayrıca sadece Amsterdam’da kutlanmaz. Bütün Hollanda bunu kutlar.

2. Kralın doğum gününü gerçekten kralla birlikte mi kutlayacağız? Bu gerçek mi?

Bunun cevabı hem evet hem de hayır. Düşük de olsa bir ihtimal var. Kraliyet ailesini balkonda meydana doğru el sallarken görebilirsiniz dönme dolabın arkasında hemen. Yani bu mümkün. Kim bilir belki uslu bir çocuk olursanız bir gün kraliyet ailesiyle bile tanışabilirsiniz…

Ekleme: Hangi balkon nerede diye soracak olursanız Google’da veya YouTube’da arama yaparsanız bir el sallama olayının olduğunu görürsünüz yukarıdaki gif’te de olduğu gibi. Her ne kadar sembolik olsa da bu durum yaşanır, yaşanabilir. Ayrıca Kral o gün halkın içine de karışır sadece balkonda durmaz.  Eğlenmesini bilir. Nereden biliyorsunuz derseniz de buyrun linkler. 

 

3. Kralın Günü’nün Tarihi!

30 Nisan 2013 tarihinde 123 yıl aradan sonra ilk kez bir kral yani Kral Willem Alexander tahta geçti. Daha önceleri Kraliçe’nin Günü olarak kutlanan imparatorun doğum günü 2014’te ilk kez Krallar Günü (Koningsdag) adıyla kutlandı (Tekrardan başa kral geçtiği için).

Kraliyet kutlamaları ilk kez Kraliçe Wilhelmina’nın doğumu onuruna 31 Ağustos 1885’te yapıldı ve Kraliçe Günü (Koninginnedag) geleneği doğdu. Wilhelmina’nın kızı Juliana 1949’da tahtta geçtikten sonra, yeni kraliçenin doğum gününe uygun olarak kutlama günü 30 Nisan olarak değiştirilmişti. Ancak 2014’ten itibaren Krallar Günü resmen 27 Nisan’da kutlandı (kralın doğum günü olduğu için). Her yıl, kraliyet ailesi, kutlamaların bir parçası olarak Hollanda’da bir kasabayı veya belediyeyi ziyaret etmektedir!

 

 

4. Kral Günü’nde ne ile karşılaşacağız?

Birçok şey. Ücretsiz partiler. Sınırsız eğlence. Açık pazarlar. Yerel halk. Turistler. Konser! DJ Performansları! Kahve dükkanları! Bilinmeyen otlar! Daha fazla bilinmeyen otlar! Eski Kız arkadaşları! Halüsinasyonlar! Ayılma denemeleri! Ve sokaklarda uyuyakalan insanlar. Yani birçok şey. O yüzden korkma ve cesur ol!

EKLEME: Kral Günü’ndeki gündüz etkinlikleri kapsamındaki partilerden bahsediyoruz burada. Yani bir gece öncesindeki veya Kral Günü gecesindeki partilerden bahsetmiyoruz. Sonuçta orası Amsterdam ve oraya giden herkes parti’nin her zaman olacağını bilir. Yanlış anlaşılma olmasın diye bunu da buraya ekliyoruz.

5. Kral Günü için herhangi bir ipucu?

Öncelikle turuncu giyinmelisiniz. Çünkü bugünün en önemli olayı bu! Sokaklarda herkes bakın herkes diyorum turuncu giyinmişken siz farklı renk giyinmek istemezsiniz değil mi? Biz de öyle tahmin etmiştik. O yüzden mutlaka turuncu giyinin!

Turuncu giydikten sonra, Amsterdam hakkında bazı kuralları öğrenmelisiniz. Örneğin, sokakta ot içemez ve kek yiyemezsiniz. Bunları kahve dükkanlarında yapmanız gerekir. Sokakta uyuyamazsınız çünkü genelde polisler sizi uyandırır. Sokakta kusamazsınız gerçi o gün her şey makul ama siz yine de yapmayın ! Eğer o gün müzelere gitmek isterseniz muhtemelen gidemeyebilirsiniz. Çünkü birçoğu Kral Günü’nde kapalıdır (Anne Frank Evi, Van Gogh Müzesi, Stedelijk Müzesi ve Rijksmuseum hariç).Toplu taşımayı ücretsiz kullanabilirsiniz. O yüzden bir şey ödemeyin! Şarjınız bitebilir bu yüzden kendinize uygun bir acil durum kiti hazırlayın. Sonuçta ne olur ne olmaz. Sokak partilerine katılın! Sokak satıcılarından bazı şeyler satın alın! Kanal turuna girin! Anı yaşayın! Patata yiyin! Bira için! ve en önemlisi: EĞLENİN! Çünkü Kral Günü, eğlenmemiz için var ve bunu iyi değerlendirin! Bunlar benim size verebileceğim önerilerdir.

Not: Sadece belirli yerlerde bedava yiyecek bulabiliyorsunuz ve genelde bu da çok az sayıda bulunmakta. Fakat bazı arkadaşlar bunun tam tersini iddia ediyor. Yani yaşayıp görmeniz gerekecek! Normalde para vermeniz gerekiyor doğal olarak. Kafa karışıklığı olmasın yani. Bunu da buraya bırakıyorum.

EKLEME: https://www.amsterdam.info/drugs/ bu adresten kurallara bakabilirsiniz. Bir noktada yorum işi olduğu için sokakta ot içip, kek yemeniz sizin tercihinize kalacaktır. 

Ekstra içerik için zamanımız var mı? Evet, var!!!

 

Kral Günü ile ilgili en iyi 5 eğlenceli Gerçek!

1) Kral Günü, Hollanda Kralının Doğum Günüdür! (Kralım çok yaşa!)

Dünyanın en büyük doğum günü partisi olabilir mi? Muhtemelen. Kral Günü, 27 Nisan’da Kral Willem Alexander’ın doğumunu kutlar ve Hollanda’daki herkes kutlama yapmak için o gün tatil yapar! Çok iyi değil mi?

Gerçek: Eğer Kral’ın doğum günü 2014’teki gibi pazar gününe denk gelirse Kral tatil olması için kutlamaları 1 gün öncesine çeker!

2) Eskiden Kraliçe Günü olarak anılırdı!

Willem-Alexander’ın 2013’te tahta geçmeden önce Kral Günü, Kraliçe Günü (Koninginnedag) olarak adlandırıldı ve 30 Nisan’da eski kral Kraliçe Beatrix’in onuruna düzenlenirdi. 30 Nisan, aslında Queen Beatrix’in doğum günü değildi, annesinindi! Beatrix Kraliçe Günü’nü 30 Nisan’da annesinin şerefine kutlamayı kararlaştırdı – şüphesiz  ki bu durum Hollandalıların işine geldi çünkü Beatrix’in gerçek doğumgünü 31 Ocak’taydı!!! Brrr!

Gerçek: Kraliyet kutlamaları ilk kez Kraliçe Wilhelmina’nın doğumu onuruna 31 Ağustos 1885’te yapıldı!

 

3) Bütün gün bir kral gibi yiyebilirsiniz!

O kadar parti yaptıktan sonra deli gibi acıkacaksınız!  Şanslısınız ki o gün sokaklarda, caddelerde, meydanlarda yer alan yerel satıcılarla birlikte bir sürü yiyecek ve özellikle de tatlı bulabileceksiniz! Kilo alacağım diye düşünmeyin çünkü bazı şeyler yılda bir gelir!

Gerçek: Kral Günü’ndeki tatlı satışları herhangi bir güne kıyasla % 600 oranında artmaktadır!

4) Derin bir nefes al ve akışına bırak!

Amsterdam Kral Günü’nde oldukça kalabalık oluyor. Özellikle kutlamalar için şehre gelen insan sayısının 600.000 ila 1 milyon arasında olduğu varsayılıyor! Amsterdam’ın nüfusu diğer günlere kıyasla bugün iki katına çıkıyor. Peki bütün insanlar nerede oturuyor? Eh, her yerde! Caddelerde, kanalda, balkonlarda ve terasta…  Bu yüzden o gün aceleci olmayın ve kendinizi akışa bırakın 😉

Gerçek: Kral Günü’nde trenle 250.0000 kişi Amsterdam’a geliyor!

5) Amsterdam Kral Günü’nde büyük bir sokak pazarı haline geliyor!

Bir adamın çöpü diğerinin hazinesidir ve Kral Günü kesinlikle hazine avı için mükemmel bir gündür. Her yaştan ziyaretçi ve yerel halk standlarını kurarak, sokakları pazarlara çevirerek, her cadde ve kamusal alanda ücretsiz bir bit pazarı ortaya çıkarıyor! Herkesin eşyalarını satmasına izin verilir ve bir yasak yoktur! Eğer çocuklarınız varsa, yüzlerce çocuğun oyuncaklarını ve kitaplarını kullanarak tezgahlarını açtığı Vondelpark’a  mutlaka gidin!

Gerçek: Sokak satıcıları Kral Günü’nde ortalama 90 €  kazanıyor!

Evet sevgili coologger okurları! Bir yazının daha sonuna geldik. Yazımızı sevdiyseniz, sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın!

 

Eğer siz de ”neyse, herkesin blogger olup ahkam kestigi donemde ne desem bos.” deyip bize ‘nasıl daha iyi bir blogger olunur’u göstermek istiyorsanız yazılarınız gönderebilirsiniz. Teşekkür ederiz. 

Daha fazla bilgi için lütfen https://www.iamsterdam.com/en/see-and-do/whats-on/major-events-and-celebrations/kings-day adresine gidiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!