Kopenhag’da Gezilecek Yerler! (2.Bölüm)

Merhabalar sevgili coologger okurları! Bugünkü yazımızda Kopenhag’ta gezilecek yerlere odaklanacağız. Yalnız burada şunu belirtmekte fayda var. Maalesef kendi gittiğim yerler üzerinden gideceğiz. Gidemediğim birkaç yeri de sizlere öneri olarak vereceğim ve bunun da sebebini söyleceğim. Lafı daha fazla uzatmadan gezintimize başlayalım!

Gezilecek Yerler 103

The Little Mermaid

Küçük Deniz Kızı (Den lille Havfrue), bir denizkızını tasvir eden, Edvard Eriksen’in bronz heykeli’dir. Heykel, Kopenhag’daki Langelinie gezinti sahilinde bir kayada görüntülenir. Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen’in aynı adlı eserine dayanan küçük ve cüretkar olmayan bu heykel Kopenhag’ın simgesidir. 1913’te açılışından beri turistlerin ilgisini çeken bir yer olmuştur. Ayrıca pek de hoş olmayan bir tarihi de vardır.  Bu heykel 1960’ların ortalarından bu yana birçok nedenden dolayı hasar görmüş ve defalarca lekelenmiş ancak her seferinde de restore edilmiştir!

  • 18 Nisan 1963: üzerine boya dökülmüştür.
  • 24 Nisan 1964: kafası kesili bulunur. Orijinal kafa hiçbir zaman ortaya çıkmaz, Deniz Kızı’na yeni bir kafa yapılmıştır.
  • 17 Temmuz 1976: üzerine boya dökülmüştür.
  • 22 Temmuz 1984: Sağ kolu kesilmiştir. Ertesi gün kol, suçlular tarafından teslim edilir.
  • 5 Ağustos 1990: kafası kesilmeye çalışılmıştır, 18 cm uzunluğunda bir kesik bulunur.
  • 6 Ocak 1998: kafası tekrar kesili bulunur. Anonim olarak tekrar teslim edilir.
  • 1 Haziran 2003: üzerine beyaz boya dökülmüştür.
  • 11 Eylül 2003: üzerinde oturduğu taştan kaldırılmıştır.
  • 2004 yılında heykele burka (kara çarşaf) giydirilerek Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığı protesto edilmiştir.
  • 15 Mayıs 2007: kafasına Christianitler tarafından kırmızı boya sürülmüştür.

Sonuç olarak Küçük Deniz Kızı yıllar içerisinde şehrin simgesi haline gelmiştir.

Nyhavn

Nyhavn (New Harbor),  17. yüzyıldan kalma bir rıhtım ve eğlence bölgesidir. Bu liman parlak renkli 17. ve 18. yüzyılın başlarındaki şehir evlerine, barlara, kafe ve lokantalara ev sahipliği yapar. Kanal birçok tarihi ahşap geminin bulunduğu bölgedir.

Nyhavn, Kral Christian V tarafından 1670-1673 yılları arasında inşa edilmiş ve 1658-1660 Dano-İsveç Savaşı savaşlarından İsveç mahkumları tarafından kazılmıştır. Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen de  yaklaşık 18 yıl Nyhavn’da yaşamıştır. Nyhavn’a gittiğinizde kaldığı rivayet edilen evlere göz atabilirsiniz.

Gerek sunduğu manzarayla gerek de tarihiyle Nyhavn mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri!

Copenhagen Opera House

Kopenhag Opera Binası (Operaen olarak da anılır). Danimarka’nın ulusal opera binasıdır ve dünyanın en modern opera evleri arasındadır. Aynı zamanda, yüksek maliyetlerle inşa edilen (500 milyon ABD doları üzerinde) ve dünyadaki en pahalı opera binalarından birisi olan opera evi, Holmen adasında bulunmaktadır.
Opera, Kraliyet Danimarka Tiyatrosu tarafından yönetilir ve dünyanın en iyi donanımlarına sahiptir. Gerek tasarımı gerek de kullanılan donanım olsun ilgililerinin mutlaka ziyaret etmesi gerek yerlerden birisi burası!
Kopenhag Opera Binası

Amalienborg

Amalienborg, Danimarka kraliyet ailesinin evidir. Bir sekizgen avlu etrafında rokoko iç mekânı olan dört benzer klasik saray cephesinden (Amalienborg Slotsplads) oluşmaktadır; Meydanın merkezinde Amalienborg’un kurucusu Kral Frederick V’in anıtsal bir atlı heykeli vardır.

Amalienborg aslen dört asil aileye yaptırılmıştır; ancak, Christiansborg Sarayı 26 Şubat 1794’de yakıldığında, kraliyet ailesi sarayları satın almıştır ve buraya yerleşmiştir. Yıllar geçtikçe de çeşitli krallar ve aileleri bu dört farklı sarayda ikamet etmiştir. Mükemmel bir tasarım uyumluluğu görmek istiyorsanız buraya mutlaka uğrayın!

Frederik’s Church

Rokoko mimarisi için popüler Mermer Kilisesi (Marmorkirken) olarak da bilinen Frederik Kilisesi (Frederiks Kirke), tarihi bir kilisedir. Kilise, Frederiksstaden bölgesinin odak noktasını oluşturur ve Amalienborg Sarayı’nın batısında yer alır. Kilisenin mimarisi dışında ilgimi çeken bir diğer yanı ise yapımının yaklaşık 150 yıl sürmesidir. Amalienborg’a gittiğinizde dönüş yolunda bu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Frederik’s Church

Børsen

Børsbygningenolarak da bilinen Børsen, Kopenhag’ın merkezinde 17. yüzyıldan kalma bir borsadır. Tarihi bina, Slotssholmen adasında, Danimarka Parlamentosu’nun bulunduğu Christiansborg Sarayı’nın yanında yer almaktadır. Popüler turistik bir mekandır. Mimari olarak Børsen, dört ejderin birbirine yapışmış kuyrukları biçiminde olan 56 metre yüksekliğe kadar uzanan ayırt edici kulesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

1619-1640 yıllarında IV. Christian döneminde yapılmış olan yapı, Danimarka’daki Hollanda Rönesans tarzının önde gelen bir örneği olarak görülmektedir. Bina şu anda Danimarka Ticaret Odası’nın (Dansk Erhverv) merkezidir.

Christiansborg Palace

Şehrin en görkemli saraylarından birisidir. Borsanın hemen yanında yer alır. Günümüzde sarayın bir kısmını hala kraliyet ailesi kullanmakta ve diğer kısımlar turistler tarafından ziyaret edilebilmektedir. Kopenhag’a gittiğinizde buraya uğramadan gelmeyin!

Sırasıyla Børsen ve Christiansborg Palace

Church of Our Saviour

Kurtarıcımız Kilisesi (Vor Frelsers Kirke), Kopenhag’da size geniş manzaralar sunan, dışa doğru sarmal bir merdivenle sarmal kıvrımlı tepecikleriyle ünlü barok bir kilisedir. Ayrıca, kuzey Avrupa’daki en büyük kiliselerden biridir ve her gün saat 8’den gece yarısına kadar çaldığı ezgiler kilisenin karizması için dikkat çeken bir özelliktir. Hatta bir şehir efsanesine göre de kilisenin mimarı spiralin saat yönünün tersinde olduğunu fark ettikten sonra kilisinin tepesine çıkıp intihar ettiği de söylenir. Bütün bunların yanında eğer güzel bir Kopenhag manzarası görmek isterseniz mutlaka burayı ziyaret edin.

Meşhur sarmala uzaktan bir bakış…

Copenhagen Court House

Kopenhag Mahkemesi Evi (Københavns Domhus), Danimarka’nın Kopenhag’daki Nytorv üzerinde yer alan tarihi bir binadır. Başlangıçta bir belediye binası ve adliye binası olarak inşa edilmiştir. Neoklasik tarzda Christian Frederik Hansen’in tasarlaması üzerine inşa edilmiştir. 1815’te açılmıştır ve şimdi Kopenhag Bölge Mahkemesi olarak hizmet vermektedir.
Eskinin Belediye Binası şimdinin de Mahkemesi…

Copenhagen City Hall

Kopenhag Belediye Sarayı (Københavns Rådhus) belediye meclisinin merkezi ve belediye binasıdır. Binalar, Kopenhag’ın merkezindeki Belediye Sarayı Meydanı’nda yer almaktadır. Siena’daki belediye binasından esinlenerek yapılan bina 1905 yılında tamamlanmıştır.

Günümüzde kullanılan belediye binası

Tivoli

Tivoli Bahçeleri (veya sadece Tivoli) bir eğlence parkı ve eğlence bahçesidir. Park 15 Ağustos 1843’te hizmete girmiştir. Nisan ortasından Eylül ortasına kadar açıktır. 2016 yılında 4.6 milyon ziyaretçiyle Tivoli, Europa Park’tan sonra dünyanın ikinci en popüler mevsimlik eğlence parkıdır. Tivoli, İskandinavya’da en çok ziyaret edilen tema parkı ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen beş tema parkıdır; Disneyland Park (Disneyland Paris), Europa Park, Walt Disney Studios Park ve Efteling’den sonra. Yalnız şunu da belirtmeliyim ki acayip pahalı bir giriş ücreti vardır. O yüzden benim gibi hesaplı gezenlerin ziyaret edemeyip kapısından dönmesine sebep olmuştur. Bir dahaki sefere Tivoli!

Bahçeleri ve eğlencesiyle ünlü Tivoli’nin giriş kapısı…

 

Tivoli’nin farklı açıdan bir görünüşü…

Bunların yanı sıra eğer zamanınız varsa Danimarka Milli Müzesini, Tasarım Müzesini ve  Fredericksborg Kalesini de mutlaka ziyaret edin. Yalnız yazının başında da dediğim gibi maalesef bu saydıklarımın hepsine gidemedim. Fredricksborg hariç hepsine gittim gördüm kiminin içine giremedim yüksek maliyetlerden dolayı. O yüzden Kopenhag’a gideceğiniz zaman cebinizde yüklü miktarda paranız olsun veya city card satın alın. Aksi taktirde benim gibi her yeri gezemeyebilirsiniz 🙂 Yemek konusuna farkettiyseniz hiç girmiyorum bile. Gerçekten yeme içme anlamında da herşey çok pahalıydı. O yüzden kalacağınız yerde en azından kahvaltı olmasına dikkat edin derim ben 😉

 

 Evet sevgili coologger okurları! Bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın ve hoşçakalın… 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!