Ohri’de Gezilecek Yerler! (Ohri Burgerspor)

Ohri Burgerspor

 

 

Bugüne kadar yediğin en güzel hamburgeri nerde yedin diye sorsalar Ohri diyeceğim aklıma bile gelmezdi. Fakat gerçek bu. Gönül isterdi ki hamburgerin anavatanı olan Amerika’da bunu tatmış olayım veya Nusr-et’te ama olmadı, olduramadık.
Mekânın ismini hatırlamıyoruz çünkü her şey o kadar spontane gelişmişti ki… Ohrid’e gittiğinizde taksicilere sizin bir hamburgerci varmış, kocaman hamburgeri 2 Euro’ya yapıp veriyorlarmış derseniz size mutlaka gösterirler! Verdiğimiz ücretten de anlayacağınız üzere şehir genel olarak ucuz. Yeme içme olsun, gece hayatı olsun, taksiler olsun fiyatlar gayet makul seviyede. Hatta birçok noktada Türkiye’den ucuz. Bence bu büyük bir avantaj günümüzdeki kur oranlarına bakacak olursak!

Şehre Giriş 101

 

 

Neyse gelelim biz şehre… Ohri’ye 17 saat süren otobüs yolculuğuyla vardık. İstanbul Bayrampaşa Otogarı’ndan (Esenler Otogarı) hareket ettik. Yolculuk genel olarak orta düzeydeydi. Lakin arkadaşlarımız olduğu için eğlenceli geçti. Gidiş dönüş bileti için 200 TL ödedik (50 Euro üzerinden hesaplanıyor. O günkü kura göre siz de hesap edersiniz). Ohri’ye vardığınızda eski tip tek katlı bir binası olan şehir terminaline varıyorsunuz. Korkmayın, korkulacak bir şey yok. Hala Türkiye’nin birçok şehrinden daha güvenli bir ülke Makedonya… Çevrenizde market, kafe ve tuvalet gibi yerler var ihtiyaçlarınızı karşılamanız için. İnince de zaten taksicileri görüyorsunuz hemen. Pazarlık yaparak makul ücretlerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Yalnız 5 Euro’dan fazla vermeyin bizden söylemesi…

 

Kalacak Yer  102

 

 

Ben kalacak yer olarak Villa Ineks Ohrid’i seçmiştim. Puan olarak da zaten booking.com’da üst sıralardaydı. Şehir merkezinin 3-4 km dışındaydı ama iş olarak çalışacağım yere de yürüme mesafesindeydi. 4 gece kalmalı çift kişilik oda için (deluxe, balkonlu, klimalı, manzaralı) 85 Euro (1 Aralık itibariyle 397 tl yaklaşık) ödedim. İçinde yemek yoktu. Yemeği zaten çalıştığım yer verdiği için gerek kalmamıştı. Ama sabahları bir kahveye ve sandviçe yaklaşık 150 Denar ( 1 Aralık itibariyle 11,5 tl) vermiştim. Kaldığım yer, villadan çevrilme 4 tane büyük odadan oluşuyordu. Genel olarak hizmet kalitesi iyiydi. Housekeeper’la aramı iyi tutarak onun sayesinde Villa’nın önünde bulunan kafenin plajında şezlonga para vermeden kullanabiliyordum. Ayrıca bana birçok konuda da yardımcı olmuştu. Çok iyi bir insandı… Aşırı temizlik ve yemek takıntınız yoksa kesinlikle öneririm!

 

Güne her sabah odanızdan Ohri Gölü manzarasıyla uyanacağınızı düşünün… Tek kelimeyle harika!

Gezilecek Yerler  103

 

 

Ohri’nin neyi meşhur derseniz 1 numaraya kesinlikle gölü koyabilirim. Dünya mirasları arasında gösterilen bu gölün yaklaşık 100000 yıldan fazla bir yaşa sahip olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, Balkanların en eski ve derin gölü de burası! Ben Ohri’ye iş ve tatil amaçlı gittiğim için açıkçası tarihi yerlere çok fazla zaman ayırmadım. Benim için göl, çakıl ve güneş üçlüsü ön plandaydı! Daha önce tatlı suda hiç yüzmemiştim. Gerçekten muhteşem bir deneyimdi. Sıcak havada Ohri Gölü’nün sularına kendinizi bırakarak serinlemek paha biçilemezdi. Kesinlikle göle girmenizi tavsiye ederim.
İkinci olarak size önerebileceğim yer şehir merkezi. Şehir merkezinde birçok restoran ve kafe mevcut. Ayrıca çeşit çeşit hediyelik eşyacılar, kuyumcular ve tezgahtarları görebilirsiniz.  Ayrıca Ohri incisiyle de ünlü. Ohri Gölü’nden  çıkarılan inciler nedeniyle şehir merkezinde inci mücevherler satan çok dükkan var. Şehrin mimari yapısını da merkeze giderek gözlemleyebilirsiniz. Yapısal olarak eski tarih korunmuş Türkiye’nin aksine.

Şehir merkezinde bulunan anıt.

 

Şehir merkezine gidince mutlaka bir dondurma yiyin gittiğiniz zamana bağlı olarak. Fiyat performans oranı gerçekten muhteşem!

Bunların dışında Ohri’nin antik tiyatrosu, kalesi, kilisesi ve birçok tarihi yeri mevcut. Gelin şimdi kısaca bunlara göz atalım.

Sveti Klementi’den aşağıya doğru inerken karşılaştığımız şehir manzarası.
Ohrid’in Antik Tiyatrosu
Şehrin tarihi dokusu korunmuş.
Rivayete göre, Gorna Porta’da bulunan Marco Aurelio’nun yazısı.

Bunların dışında pek çok kültürün derin izler bıraktığı, bin bir çeşit öyküyü topraklarında barındıran bir kent olan Ohri’de bence mutlaka gidilmesi gereken iki yer var. Sveti Naum Manastırı ve Su Müzesi (Bay of Bones). Bu iki yer diğer tarihi yerlere benzemiyor çünkü göl ile yeşilliğin ortasında size büyülü başka bir dünya sunuyor sanki. Sveti Naum Manastırı, Ohri’ye yarım saat uzaklıkta. Ohri’den minibüsler var ama taksiyle de gidebilirsiniz çünkü taksiler çok pahalı değil. Ayrıca Su Müzesi de Sveti Naum Manastırı’nın yolunda bulunuyor. Yani önce Su Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Su Müzesi’nin girişi tepede kalıyor ve daha müzeyi görmeden enfes bir Ohri Gölü manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. 2 euro’luk giriş biletini aldıktan sonra yokuş aşağı müzeye iniyorsunuz. Su Müzesi’nde M.Ö. 1200-600 yılları arasında Ohri Gölü’nün kıyısında ahşap kazıkların üzerinde yer alan bir yerleşim alanı aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Yerleşim alanındaki evlerin kalıntıları ise hala göl yatağında duruyor! Gölden çıkarılan tarihi eşyalar ise müzede ayrıca sergileniyor. Bu yapıyı gezerken, tarihte yolculuk yapıyorsunuz. Kendinizi gölün büyüsüne kaptırıyorsunuz.

Su Müzesi

Sveti Naum Manastırı ise UNESCO tarafından kullanılan Galioica Doğal Park’ın içinde yer alıyor. Bu bölgeye Makedonlar “Cennetten düşen bir parça” diyor. Dağın arkasında kalan bu parkı görünce neden böyle dediklerini anlıyorsunuz. Göl, yemyeşil bitki örtüsü, ağaçlar ve tepede kalan Sveti Naum Manastırı adeta tablo gibi. Burası Balkanlar için anlatılan tüm güzel doğa betimlemelerini size sunuyor. Balkanlar’ın parmak izi gibi. Park’ın içinde salaş kayıklarla göl gezisi yapılabiliyor. Fiyatı ise 4 kişi için 10 euro. Ayrıca gölde kazıkların üzerine yapılmış platformlarda restoranlar var. 900’lü yıllarda yapılan Sveti Naum Manastırı’na ise parkın içinden yürüyerek ulaşılıyor. Manastır için bir uçurumun kenarında diyebiliriz. Gün batımını manastırın bulunduğu noktadan izlemek mükemmel. Gelelim manastıra. Bu manastır harika bir manzarayı size sunuyor ama aslında gizemli ve biraz da ürkütücü. Çünkü bir efsaneye göre manastırın içindeki Aziz Naum’un mezarının üstüne kulağınızı dayadığınızda eğer iyi bir insansanız kalp atışını duyabiliyormuşsunuz. Herkes sırayla kulağını koyuyor. Açıkçası bu tarz efsaneler bana saçma gelir. “Gerçekten duydum” diye çığlık atanların da doğru söylediğine pek inanamadım. Manastırın diğer bir ürkütücü tarafı ise eskiden akıl hastası kişileri buraya tedavi ettirmeye getirmeleri. Manastırdaki çeşmeden akan suyun şifalı olduğuna inanılıyormuş. Yani manastır bir dönem halk için akıl hastanesi olarak görülmüş. Bu bilgilerle manastırı dolaşırken zaman zaman manastırın çevresinde çığlık atan tavus kuşları da epey ilginç. Ağaçların dallarında zıplayan bu asabi tavus kuşlarının sesinin bir benzerini hiçbir kuşta görmedim. Bu tavus kuşları ayrıca Ohrid’in simgelerinden bu yüzden magnetlerde görmeniz mümkün.

Sveti Naum Manastırı
Manastırın içinde bulunduğu doğal parkta kayığa binip gölde turlayabiliyorsunuz.

Kısacası bu iki yerin Ohri’nin en sıra dışı tarafları olduğunu düşünüyorum. Sırf bu yüzden bile gitmeye değer. Sveti Naum Manastırı’nı ve Su Müzesi’ni görmediyseniz “Ohri’ye gittim” demeyin.

Son olarak Ohri’ye gittiğinizde muhteşem bir göl, uygun fiyatlı yiyecek ve içecek, ortalama bir gece hayatı, kullanıcı dostu taksiciler ve görevliler, uzun bir otobüs yolculuğu (eğer hesaplı olmasını istiyorsanız) ve tarihi korunmuş, en azından korunmaya çalışılmış bir şehir göreceksiniz. Ama bu 2-3 gün içerisinde burada da hiçbir şey yok, sıkıldım demenizi engellemeyecek. Eğer birkaç gün kafamı dinleyeyim hem tatil yapayım hem de eğleneyim, Avrupa’da olsun ama uygun da olsun diyorsanız, Makedonya ve Ohri bunun için biçilmiş kaftan. Beklentinizi yüksek tutmadığınız sürece kesinlikle öneririm. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 

DAHA FAZLASINI COOLOGGER.COM’UN YOUTUBE SAYFASINDAN BULABİLİRSİNİZ! TIK!

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafına Ohri’de rastlıyoruz. Devamı youtube sayfamızda….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!