Roma Gezi Rehberi (İkinci Bölümün İlk Bölümü)

Merhaba sevgili coologger okurları. Bugün sizlerle birlikte Roma’yı gezmeye devam edeceğiz! İlk yazımızda Roma’ya nasıl ulaşılır, nerede kalınır bunlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Roma gezimizi gün gün yapacağız. Bu yazımızda ilk gün gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Bunu yaparken de belli bir rotayı izleyerek gezeceğiz. Hazırsanız Roma turumuza başlayalım!

Not: Yazının ingilizce versiyonuna ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore Roma döneminden kalma ünlü bazikalardan birisidir. Çeşitli mimari teknikleri başarılı bir şekilde bünyesinde bulundurur. Efsaneye göre kilise 375 yılında Esquiline tepesine kurulmuştur. O zamanın papasının rüyasına giren Meryem Ana, Papa’ya yeni bir kilise yapmasını söylemiş ve kilisenin yerinin de yağacak kar ile belirleneceğini söylemiş. Ertesi gün yaz ayı olmasına rağmen kar yağmış ve Papa da kilisenin yapımına başlamış. Kilisenin gerçekten muhteşem bir iç mimarisi var. Mutlaka gitmenizi öneririm. Girişler ücretsiz ve kilisenin önünde The Piazza dell’Esquilino Obeliski de bulunuyor. Roma yaz aylarında sıcak olduğu için elinize şişe alıp obeliskin önünden su doldurup içmenizi tavsiye ederim. Boşuna market sularına para vermeyin. Ayrıca kiliseye girerken giyim tarzınıza da dikkat edin. Kurallar mevcut, kiliselerin sitesinden öğrenebilirsiniz.

Inside of the Basilica

 

In front of the Basilica…

Roma Cumhuriyet Meydanı (Piazza della Repubblica)

Roma’nın Cumhuriyet meydanıdır. Yarım daire şeklinde oluşmuş binalardan ve obeliskten meydana gelir genel hatlarıyla. Diocletianus Hamamları ve Santa Maria Degli Angeli bu alanda bulunur.

Dogali Dikilitaşı
Bu dikilitaş, “Piazza dila Repubblica”nın güneydoğusundaki Diocletianus Hamamları’nın yan yüzü olan üçgen yeşil bölgede durmaktadır. Diocletianus Hamamları, Roma İmparatoru tarafından yaptırılmış ve MS 306’da tamamlanmış Antik Roma’nın en büyük hamamıydı. Harabe şimdi Müze (Museo Nazionale Romano) ve kilise (Santa Maria Degli Angeli) için kullanılır.

 

Obelisk of Dogali
Santa Maria Degli Angeli
Melekler ve Şehitler Aziz Meryem Bazilikası, Roma Cumhuriyet meydanındaki Diocletian Roma Hamamları’nın harabelerinin içine inşa edilmiş bir bazilika kilisesidir. Michelangelo tarafından özgün bir tasarımın ardından 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Diğer mimarlar ve sanatçılar da sonraki yüzyıllarda kiliseye kendi tasarımlarını eklemiştir. Birçok sanatçı kilisenin mimarisinde kendine yer bulmuştur. Bunun en büyük sebebi de ölümlerdir.  İtalya Krallığı döneminde kilise, dini devlet işlevleri için kullanılmıştır. Kilise küçüktür, ancak içinde Michelangelo tarafından tasarlanan, göze çarpan bir kemerli tavan vardır. Ayrıca, Bianchini’nin meridyen çizgisi de burada bulunur. Bu meridyeni görmelisiniz gerçekten. Her yıl paskalya döneminde (yanlış hatırlamıyorsam) meridyene güneş vurmasından paskalya zamanı anlaşılırmış. Mutlaka gelmenizi öneririm. Üstelik giriş de ücretsiz.
San Carlino (San Carlo alle Quatro Fontane)
San Carlino olarak da adlandırılan kilise bir Roma Katolik kilisesidir. Kilise, mimar Francesco Borromini tarafından tasarlanmıştır. İspanyol Trinitarians için Quirinal Tepesi’ndeki manastır kompleksinin bir parçası olarak yapılmıştır ve hristiyan kölelere adanmıştır bu yapı. Barok mimarisinin ikonik eserlerinden birisidir. San Carlino’nun yakınında ise 4 çeşme (Quattro Fontane) bulunur ve kilise adını buradan almıştır.
Quattro Fontane ise Papa 5. Sixtus tarafından yapılmış eserlerdir. Bu çeşmeler Aniene Nehri’ni, Tiber Nehri’ni, Tanrıça Diana’yı ve Tanrıça Juno’yu temsil eder.
Crossing of Quattro Fontane
Triton Çeşmesi
Triton Çeşmesi, Barok heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmış on yedinci yüzyıldan kalma bir çeşmedir.  Pope Urban VIII tarafından görevlendirilen  Bernini, çeşmeyi Palazzo Barberini’nin girişine yakın Piazza Barberini’de konuşlamıştır.
Fontana Del Tritone
Popolo Meydanı
Piazza del Popolo, Roma’da bulunan büyük bir şehir meydanıdır. Modern İtalyancada ismi, kelimenin tam anlamıyla “Halk Meydanı” anlamına gelir, fakat tarihsel olarak, kavaklardan (Latince’deki populus, İtalyanca pioppo’dan) türetilmiştir. Daha sonra, Piazza’nın kuzeydoğu köşesindeki Santa Maria del Popolo kilisesi adını buradan almıştır. Heliopolis’ten bir Mısır dikilitaşı olan Ramesses II, Piazza’nun merkezinde yer almaktadır.

Villa Borghese Bahçeleri

Villa Borghese,  birçok bina, müze ve cazibe merkezi içeren İngiliz tarzında  yapışmış bir peyzaj bahçesidir. Villa Doria Pamphili ve Villa Ada’nın ardından Roma’nın en büyük üçüncü büyük parkıdır (80 hektar). Bahçeler, Villa Borghese Pinciana (Pincian Tepesi’ndeki Borghese Villası) için geliştirilmiş ve mimar Flaminio Ponzio tarafından inşa edilmiştir. Scipione Borghese tarafından tasarlanmış villa ve çeşitli sanat koleksiyonlarını da içersinde bulundurmuş. Şu an için ise müze olarak kullanılmakta olan villa zamanının parti (siyasi olmayan) merkeziymiş. Burası Roma turumuzda dinlenmek için en iyi yer. Parkın doğasının keyfini çıkarabilir ve dinlenebilirsiniz.

Trinità dei Monti
Genellikle Trinità dei Monti olarak adlandırılan Santissima Trinità dei Monti kilisesi, Roma’da bulunan bir Romen Katolik Geç Dönem Rönesans ana kilisesidir. En iyi bilinen özelliği Piazza di Spagna’ya inen İspanyol Merdivenleri üzerindeki pozisyonudur. Kilise ve çevresi (Villa Medici dahil) Fransız Devletinin sorumluluğundadır.

Trinità dei Monti

Piazza di Spagna (İspanya Meydanı)

İspanyol Merdivenleri’nin dibindeki Piazza di Spagna, Roma’nın en ünlü meydanlarından biridir. İsmini, Kua İspanya Büyükelçiliği koltuğu Palazzo di Spagna’ya borçludur. İspanyol merdivenlerine ev sahipliği yapar.

İspanyol Merdivenleri

135 basamaklı anıtsal merdiven, Fransız diplomat Étienne Gueffier’in 20.000 scudi (eski İtalyan madeni para), Bourbon İspanya Büyükelçiliği ve Fransa’nın Bourbon krallarının himayesinde yer alan Trinità dei Monti kilisesini bağlayan fonlarla inşa edilmiştir. Merdiven, mimar Francesco de Sanctis ve Alessandro Specchi tarafından tasarlanmıştır. Merdivenler Roma’daki en fazla görülmeye değer yerlerden biridir. Birçok pop kültürü öğesi referans olarak burayı göstermiştir. Biz Roma’dayken tadilatta olması da büyük bir şanssızlıktı.

 Montecitorio Sarayı

Sarayın adı, Roma dönemindeki Campus Martius’un temizlenmesi sürecinde yaratılan tepenin Mons Citatorius olduğu iddia edilen hafif bir tepeden türemiştir.

Bina aslen Gian Lorenzo Bernini tarafından genç Kardinal Ludovico Ludovisi için tasarlanmıştır. Ancak, 1623’te Gregory XV’nin ölümüyle birlikte, çalışma durmuştur ve Antonio Pignatelli’nin papalığına kadar yeniden başlatılamıştır.

Trevi Çeşmesi 

Trevi Çeşmesi, İtalya’nın Roma kentinde Trevi bölgesinde, İtalyan mimar Nicola Salvi tarafından tasarlanan ve Giuseppe Pannini tarafından tamamlanan bir çeşmedir.

Paraları, sol elin üzerinde sağ el kullanılarak atıldığı iddia edilir. Bu, 1954’te Çeşme’deki Üç Paranın filminin Oscar ödüllü şarkısının temasıydı. Her gün yaklaşık 3 bin avro çeşmeye atılmaktadır. 2016 yılında, yaklaşık 1,5 milyon €  (1.5 milyon ABD $) çeşmeye fırlatıldı. Para, Roma’da ihtiyaç sahiplerine yiyecek vermesi için bir markete verildi ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları karşılandı. Çeşmeden para çalmak yasak olsa da her gün birileri bunu denemektedir!

Hadrian Tapınağı

Hadrian Tapınağı Kampüs Martius’da, imparator Hadrian’a 145 yılında (milattan önce) evlatlık oğlu ve halefi Antoninus Pius tarafından adanmış bir tapınaktır. Bu tapınak daha önce Neptün Bazilikası olarak biliniyordu ama Antoninus Pius döneminde tamamlanmış ve Hadrianus Tapınağı olarak uygun bir şekilde babasına atfedilmiştir.

Panteon

Pantheon, “tüm tanrıların tapınağı”, günümüzde bir kilise olan ve ayrıca eski bir tapınak olan ve Marcus Agrippa’nın Augustus döneminde (MÖ 27 – MS 14) yaptırdığı eski bir tapınaktır. Mevcut bina imparator Hadrian tarafından tamamlanmıştır. Fakat şimdiki halinin ne zaman tamamlandığı bilinmemektedir.

Navona Meydanı

Piazza Navona,  MS 1. yüzyılda inşa edilen Domitian Stadyumu’nun yerine inşa edilmiştir ve stadyumun açık alanını oluşturur. Eski Romalılar, agonları (oyunlar) izlemek için oraya gitmişlerdir ve bundan dolayı “Circus Agonalis” (rekabet arenası) olarak burayı adlandırmışlardır. Zaman içinde ismi avonda navona ve navona’ya dönüştüğü düşünülmektedir. Piazza Navona’nın ortasında, Mısır dikilitaşı ile dört nehir çeşmesi bulunur.

Piazza Navona

Quirinal Sarayı

Quirinal Sarayı, Napoli’deki Villa Rosebery ve Roma’daki Tenuta di Castelporziano ile birlikte İtalyan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının şu andaki üç resmi konutundan biridir. Roma’nın yedi tepesinin en yükseği olan Quirinal Tepesi’nde yer almaktadır. Otuz Papa, dört İtalyan krikosu ve İtalyan cumhuriyetinin on iki başkanını barındırmıştır.

Quirinal Sarayı, Napolyon tarafından İmparator olarak ikametgahı olarak seçilmiştir. Ancak hükümdarlığı, 1814’teki Fransız yenilgisinden ve müteakip Avrupa Restorasyonu’ndan dolayı gerçekleşmemiştir.. Saray 110.500 metrekarelik bir alana yayılır ve dünyanın onuncu en büyük sarayıdır (4 numarada hangisinin olduğunu biliyorsunuz!). Karşılaştırma yapacak olursak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Beyaz Saray buranın büyüklüğünün yirmide biridir!

Evet sevgili coologger okurları! Bir yazının daha sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!